Ieder videoproductie is anders en uniek. Een simpel prijslijstje werkt niet. Maar in dit blogje ik geef inzicht in de opbouw van de kosten, mijn kosten, en de mogelijke besparingen.
De prijs van een video zit niet in de duur van de video, maar in de tijd die het kost om de video te maken. Dat bereken ik op basis van mijn uurprijs van 75 euro per uur, ex btw. De voorbereidingstijd en de opnametijd zijn meestal wel redelijk in te schatten. Voor de videomontage is de richtlijn: 3x de opnametijd. Maar deze richtlijn kan flink hoger of lager zijn, afhankelijkheid van de complexiteit en het afwerkingsniveau.
Dan zijn er nog kosten voor inhuur en inkoop. Denk aan scriptschrijvers, vertalers, de voice-over, een tweede cameraman, huur van extra apparatuur etcetera. Daarvoor vraag ik offertes op en bereken ik een fee voor de begeleiding.
Als laatste zijn er de reis- en verblijfkosten: € 0,3 per km, parkeerkosten, hotels en (als nodig) maaltijden.
De begroting van een middelgrote videoproductie ziet er dan bijvoorbeeld zo uit:
| Voorbereiding | 1 uur | € 75,- |
| Opnamen | 4 uur | € 300,- |
| Montage | 3 x 4 = 12 uur | € 900,- |
| Inhuur: voice-over | inkoop + fee | € 500,- |
| Reiskosten | 100 km | € 30,- |
| —————————- | ||
| Subtotaal | € 1.805,- | |
| Btw | 21% | € 379,- |
| Totaal | € 2.184,- |
Offerte op maat
Je kan bovenstaande berekening gebruiken om zelf een kosteninschatting te maken. Alsnog maak ik voor iedere opdracht een offerte op maat zodat we niets over het hoofd zien.
Overuren / meerwerk
Het is normaal dat een productie iets meer tijd kost dan begroot. Dat is okay, dat breng ik niet in rekening. Maar als er nieuwe, extra wensen bijkomen, dan is dat meerwerk. Zo wordt vaak achteraf gevraagd om toch maar ondertitels te maken.
Een belangrijk aandachtspunt is het aanleveren van feedback op een gemonteerde video. Feedback heb ik nodig om mijn werk goed te doen, kritiek is goed en maakt een video alleen maar beter. Maar beperk het tot één persoon die alle feedback aanlevert, en doe dat efficiënt in twee feedback momenten. Dat scheelt heel veel tijd en kosten!
Kosten besparen
Als je overal ‘ja’ tegen zegt, kunnen de kosten behoorlijk oplopen. Maar door goed samen te werken, kunnen we tijd en kosten besparen. Een paar ideeën:
- Samen met uw communicatiemedewerker online aan een script schrijven: ik zorg voor de structuur, uw communicatiemedewerker voor de inhoud.
- Zelf de voice-over inspreken. Kan prima en ik heb er de spullen voor.
- Niet onnodig veel filmen.
- Klopt het concept met het doel, is eenvoudiger niet beter?
- Eén video in meerdere formats monteren.
- Samenwerken met (film-) talent binnen uw bedrijf.
- Gebruik maken van royalty-free muziek. Ik heb honderden tracks beschikbaar.
Kosten besparen met ai
Het is knap wat ai allemaal kan. Ik gebruik het voor ideeën, als assistent bij het schrijven van scripts, voor het maken van transcripts (ondertiteling in dezelfde taal) en genereer er grafische elementen mee. Maar ai is niet goed voor alles. Ai vertalingen, ai concepten, ai scripts, ai voice-over.. hoe goed je prompt ook is, het krijgt niet de kwaliteit van mensenwerk. Het redigeren van ai teksten kost zelfs meer tijd.
Een ander nadeel is dat ai superieur middelmatig is. Het is fantastisch goed gemiddeld. Maar mensenwerk is uniek. Mijn schrijfsel in dit blogje is bijvoorbeeld verre van perfect. Ai zou het kunnen verbeteren. Maar dat doe ik niet want ik hou van mijn fouten en taalgepriegel. Dat is van mij.
Maar als het allemaal niet zo serieus hoeft te zijn, kan je met ai wel grappige video’s genereren. Ook al ziet het er een beetje raar uit: eens een lollige video maken met ai gegenereerd beeldmateriaal is gewoon fun! Of het goede communicatie is, is een tweede.
Nog even over de uurprijs van een zzp-er ..
“75 euro per uur, man, ik betaal mijn personeel 30 euro per uur!” Ja ik hoor je, maar de uurprijs van personeel en de uurprijs van een zzp-er zijn niet één op één vergelijkbaar. Een paar verschillen:
- Personeel betaalt niet voor huisvesting, werkplek of de apparatuur die ze gebruiken.
- Over mijn uurprijs betaal ik achteraf belastingen, bij personeel wordt dat van tevoren gereserveerd.
- Zakelijke kosten zoals verzekeringen, administratie, hosting, training en marketing betaal ik ook met geld uit mijn uurprijs. Bij personeel zijn dat kosten van de zaak.
- Vakantiedagen? Ziekte? Pensioen? Mijn klant betaalt niet door hoor! Dat betaal ik natuurlijk zelf en dat is ook helemaal okay. Want de uurprijs van een zzp-er is ook voor verzekeringen en spaarpotjes.
- Als laatste ben ik voor ieder uur dat ik voor een klant werk, ook een uur bezig met zaken doen. Hoe slim je tools voor administratie, facturatie, marketing, bankzaken en netwerken ook zijn, het kost tijd.
Omgekeerd: wat kost personeel, als ze al bovenstaande kosten zelf zouden moeten betalen? Dan is de zzp-er plotseling een prijsvechter.
